Ostatnio prowadzę wiele dyskusji w temacie zarządzania i kontroli danych słownikowych, referencyjnych i metadanych w organizacji. W toku tych rozmów wyłaniają się dwa modele podejścia do tematu:
1. Model zarządzania ze słownikami zdecentralizowanymi
2. Model z centralnym repozytorium słowników.
Metadane i słowniki w systemach transakcyjnych
W modelu tym tabele słownikowe stanowią część systemów ewidencyjnych i transakcyjnych. Najczęściej ich edycja odbywa się w danym systemie lub tabele te są udostępniane do edycji poprzez zewnętrzny, wyspecjalizowany, system zarządzania danymi referencyjnymi.
Poniżej schemat architektury pracy z edytorem metadanych w modelu zdecentralizowanym (Fig. 1):
Metadane i słowniki w centralnym repozytorium
W tym modelu tym tabele słownikowe i parametry referencyjne są replikowane do centralnej bazy (centralne repozytorium) i tam dokonywane są zmiany, edycja i parametryzacji. Tabele te są synchronizowane w zadanych okresach. To alternatywne podejście z modelem pracy z centralnym repozytorium danych słownikowych ilustruje poniższy schemat (Fig.2):
Podsumowanie. Jaki model zarządzania?
Metadane i słowniki referencyjne bez względu na to czy są rozproszone, czy też w centralnym repozytorium zarządzanie nimi może odbywać się z wykorzystaniem rozwiązania Metastudio DRM.
Więcej informacji dla osób zainteresowanych zarządzaniem słownikami i danymi referencyjnymi możemy udzielić korzystając z naszego demo w chmurze. Zapraszamy do rejestracji: https://metastudiodrm.com/konto-demo oraz do wymiany opinii. A jaki model zarządzania przyjęliście w Waszych organizacjach?
#metadata #smartdata #referencedata #integracja #etl #bigdata #dataarchitecture #systemarchitecture #mdm #metadatamodel