Metastudio DRM wspiera procesy integracyjne podmiotów finansowych

Nowy artykuł na Blogu! Metastudio DRM wspiera procesy integracyjne podmiotów finansowych. Autor: Grzegorz Orłowski, Koordynator projektów w Sanmargar Team. Sanmargar Team jest producentem Metastudio DRM.
Integracja czy fuzja dwóch podmiotów to nie tylko migracja danych i uwspólnienie procesów. To również konieczność funkcjonowania podczas tzw. transition period. W czasie między ogłoszeniem fuzji a pełną integracją obu podmiotów.

Procesy integracji dwóch podmiotów finansowych, takich jak banki, należą do jednych z najbardziej złożonych przedsięwzięć w branży BI. Obejmują wyzwania związane z połączeniem różnych struktur organizacyjnych, procesów biznesowych i ich odmienne odzwierciedlenie się w danych. Do tego dochodzi także harmonizacja systemów IT i zintegrowanie ogromnych wolumenów danych pochodzących z różnych źródeł.

W takich przedsięwzięciach kluczowe są narzędzia, które pozwalają efektywnie zarządzać danymi, a w tym: 

  • pozwalają na szczegółowy audyt zastosowanych przekształceń, 
  • umożliwiają analitykom biznesowym łatwe edytowanie parametrów mapujących, 
  • minimalizują ryzyko operacyjne, 
  • wspierają dostosowanie do wymogów regulacyjnych. 

Zarządzanie złożonością procesów integracyjnych i konsolidacją w okresie przejściowym

Integracja systemów dwóch banków to proces etapowy, często rozciągnięty w czasie. Wymaga adaptacji do zmieniającego się otoczenia i potrzeb biznesowych. Zanim dojdzie do pełnej integracji i unifikacji systemów, integrujące się podmioty często jeszcze długie miesiące, lub nawet lata, funkcjonują w oparciu o swoje zróżnicowane systemy transakcyjne. 

To jak dwa położone blisko, dynamicznie rozrastające się miasta, które dopiero zaczynają budować wspólną infrastrukturę – przez lata mieszkańcy poruszają się starymi drogami i korzystają z różnych systemów komunikacyjnych, zanim powstaną wspólne autostrady czy łączona komunikacja miejska. Na początkowym etapie integracji łatwo o luki komunikacyjne, brak zgodności i inne niedogodności dla mieszkańców. 

Konieczne jest stworzenie mechanizmów, które pozwolą spojrzeć na dwie odmienne systemowo części organizacji jako całość. W trakcie przygotowania takich procesów trzeba opracować mechanizm mapowania parametrów między systemami obu podmiotów. 

Na przykład, atrybuty opisujące produkty finansowe w jednym banku mogą mieć zupełnie inne odpowiedniki w systemach drugiego banku. W takich przypadkach niezwykle istotna jest możliwość dokładnego odwzorowania tych zależności w sposób dynamiczny i łatwy do zarządzania. 

Wsparcie narzędziowe

Definiowanie słowników mapujących, które w przejrzysty sposób pozwalają zarządzać takimi zależnościami, umożliwia Metastudio DRM. Słowniki te mogą być wypełniane przez użytkowników biznesowych, którzy znają specyfikę produktów i procesów w obu instytucjach. Bez potrzeby angażowania zespołów IT na każdym etapie. 

Funkcjonalności wspierające integrację podmiotów finansowych

Wśród funkcjonalności Metastudio DRM, które przyspieszają i ułatwiają procesy integracyjne, znajdują się:

  • Zarządzanie słownikami mapującymi i sterującymi: możliwość definiowania list wartości, reguł walidacji (np. wyrażenia regularne, maski, zakresy) i wartości domyślnych dla poszczególnych pól.
  • Wersjonowanie: możliwość tworzenia różnych wersji tego samego słownika wraz z funkcjonalnością kopiowania i porównywania wersji.
  • Rozdzielenie uprawnień: możliwość zdefiniowania zakresu dostępów w taki sposób, aby rozdzielić pomiędzy różne grupy użytkowników uprawnienia do wprowadzania i zatwierdzania zmian. Wprowadza to możliwość tzw.: „zatwierdzania na drugą rękę”. Funkcjonalność wspierana przez dodatkowe mechanizmy, m.in. panel Zarządzania Przepływem Pracy umożliwiający kontrolę nad wszystkimi słownikami wybranego typu.
  • Eliminacja błędów i standaryzacja danych: mechanizmy blokujące wprowadzanie przez użytkowników niepożądanych lub niezgodnych wartości.
  • Automatyczne powiadomienia: edytowalne harmonogramy powiadomień, np. o nowych atrybutach wymagających uzupełnienia reguł mapujących.
  • Walidacje składniowe: możliwość definiowania reguł dla danych przechowywanych w słownikach, takich jak fragmenty kodów SQL lub innych języków, co pozwala na kontrolę poprawności technicznej wprowadzanych danych.
  • Audyt / Log zmian: funkcja audytu zmian, która rejestruje informacje o użytkowniku, który wprowadził zmianę, dacie i godzinie zmiany, a także o jej charakterze (update/insert/delete). Dodatkowo przechowywane są informacje o poprzednich/aktualnych wartościach.

Wsparcie dla procesów regulacyjnych

Sektor finansowy podlega licznym regulacjom, które wymagają zapewnienia wysokiej jakości danych i odpowiedniej dokumentacji procesów. Metastudio DRM wspiera te wymagania. Umożliwia zarządzanie słownikami, parametrami i mapowaniami w sposób audytowalny i zgodny z aktualnymi regulacjami.

Implementacja

Uruchomienie Metastudio DRM w organizacji przebiega szybko i nie wymaga angażowania znacznych zasobów. Dzięki intuicyjnemu interfejsowi użytkownicy biznesowi, po krótkim instruktażu, mogą przystąpić do pracy nad harmonizacją danych.  

Słowniki zarządzane w repozytorium Metastudio DRM mają swoje fizyczne odzwierciedlenie w tabelach relacyjnych. To znacząco ułatwia ich integrację z istniejącą infrastrukturą organizacji. Dzięki temu narzędzia klasy ETL (Extraction, Transformation and Loading), powszechnie wykorzystywane w procesach migracji i integracji danych, mogą w prosty sposób uzyskać dostęp do tych danych, wykorzystując standardowe zapytania SQL. Bezpośrednia relacyjna struktura słowników pozwala uniknąć stosowania dodatkowych warstw translacji i skomplikowanych mechanizmów dostępu. To przekłada się na bardziej efektywną obsługę procesów przekształceń i migracji danych między systemami bankowymi. 

Praktyczne przykłady wykorzystania Metastudio DRM w procesach integracji, migracji czy konsolidacji potwierdzają wzrost efektywności takich procesów, poprawę ich jakości i minimalizację ryzyk

Podsumowanie

Realizacja przedsięwzięcia fuzji czy integracji może być bardziej efektywna, lepiej zorganizowana i mniej podatna na błędy, co przekłada się na płynne połączenie procesów i systemów. Użytecznym narzędziem wspierającym użytkowników w procesach związanych z integracją dwóch instytucji finansowych jest Metastudio DRM.

Jego zastosowanie znakomicie ułatwia funkcjonowanie organizacji działających wciąż w oparciu o odmienne środowiska informatyczne podczas tzw. transition period.

Metastudio DRM, jako dedykowane narzędzie, efektywnie wesprze procesy integracyjne przez udostępnianie funkcji zarządzania słownikami danych, mapowaniami i walidacjami. Rozwiązanie to jest szczególnie przydatne w kontekście integracji dwóch banków, gdzie niezbędne jest pogodzenie różnych struktur danych, zróżnicowanych słowników atrybutów podobnych produktów finansowych, terminologii oraz systemów informatycznych.

Grzegorz Orłowski, Koordynator projektów w Sanmargar Team
Grzegorz Orłowski

Koordynator projektów w Sanmargar Team

Chcesz dowiedzieć się więcej o tym jak Metastudio DRM może wspierać tak złożone procesy jak integracja lub fuzja?
Napisz do nas! Wspólnie sprawdzimy, jak możemy osiągnąć podobne rezultaty.

Mateusz Hoffmann

Business Development Manager
mh@sanmargar.pl